pátek 3. prosince 2010

Svata Barbora

V Libanonu neslavime svateho Mikulase s certy a andely, ale mame tu svatou Barboru, jejiz svatek pripada na druhou adventni nedeli.

Svata Barbora se narodila na počátku 3. století v maloasijské Nikomedii v rodině bohatého kupce, zavilého nepřítele křesťanů. Aby dceru uchránil před světskými svody, nechal u svého domu vystavět luxusně zařízenou věž, v níž dceru uzavřel. Tato věž je atributem, s nímž se sv. Barbora zobrazuje nejčastěji. Mezi sloužícími však pracoval tajný křesťan, který sv. Barboru obrátil na víru. Jednou nalezl její otec u ní kříž a sv. Barbora se přiznala, že je křesťankou. Rozzuřený otec uchopil meč a chtěl ji na místě zabít, ale dívce se podařilo uprchnout do nedalekých hor. Otec ji však vypátral, odvedl domů a snažil se donutit ji zříci se křesťanství. Když neuspěl, odevzdal ji soudci. - Mučení sv. Barbory viděla žena jménem Julia (Juliána); se soucitem předstoupila před soudce a přiznala se také ke křesťanství. V tu chvíli se sv. Barboře rány zázrakem zhojily. Soudce jí dal mučit ještě ukrutněji a na potupu ji nechal uříznout prsy. Nakonec sv. Barboře setnul hlavu mečem sám otec, spolu s ní (snad roku 237) skonala i sv. Julie. - Sv. Barbora patří mezi čtrnáct svatých pomocníků, jejichž společná památka se slaví 4. prosince.
(info z internetu)

A kdyz svata Barbora utikala do nedalekych hor, pry se prevlekla tak, aby ji nikdo nepoznal. A na tuhle pamatku se v predvecer svatku svate Barbory oblikaji deti v Libanonu do ruznych kostymu a chodi tak po vesnici "koledovat" jak se tomu rika u nas. Zpivaji pisnicku a neco za ni dostanou. A tak jsme oblikli Anicku do kostymu vcelky a sli jsme s ni po rodine koledovat i my ;))

S tetou Jolou


S tetou Hudou


S tetou Dorou


A nakonec s maminkou ;)A vy si zase zitra nezapomente narezat tresnove vetvicky -barborky, at vam do Vanoc rozkvetou ;)

3 komentáře:

Martina řekl(a)...

Sluší vám to holky! A jak je malá včelka pořád rozesmátá, to je teda modelka!:)

Anonymní řekl(a)...

Nádherná a společenská je ta malá včelička Anička. :))

Anonymní řekl(a)...

Teda to je ale sbírka šťastných úsměvů. Krása. Naše Anička už teď spíš dělá ksichtíky, když ji fotíme, už jsou jí 4 a má už svoje rozumy:-) Bosorka